آکنه اسکارآنچه که در مورد سلول درمانی اسکار آکنه بايد بدانيم

     درگروه قابل توجهی از افراد جوان پیدایش جوشهای صورت و بدن اجتناب ناپذیر است .جوش(آکنه)در غالب بیماران بدون پیدایش آثاری خودبخود و یا با درمانهای متداول که توسط پزشکان انجام می پذیرد درمان میگردد. در گروهی از بیماران بخصوص زمانی که جوشها عمیق، درشت و  دردناک هستند ممکن است پس از بهبود جوش بتدریج در محل آن فرورفتگی(اسکار) ایجاد شود که یکی از مشکلات درمانی است. لیزر درمانی، تزریق مواد پر کننده و برداشتن ضایعات و تراشیدن پوست  در اغلب موارد موثر و مفید هستند. از جمله روشهائی که در سالهای اخیر و با پیشرفت در امر سلولهای بنیادی و بدنبال آن سلول درمانی برای کاهش اسکارهای آکنه بکار گرفته شده است تزریق نوعی از سلولهای پوست خود فرد(فیبروبلاست)   میباشد.در این روش قطعه کوچکی به قطر تقریبی 7 میلیمتر از ناحیه پشت گوش برداشته می شود . پس از جدا سازی فیبروبلاستها از سایر سلولها در این نمونه پوستی سلولها در آزمایشگاه به تعداد کافی تکثیر میشوند که معمولاً حدود 6-3 هفته طول می کشد.سلولها با یا بدون بی حسی موضعی به محل اسکار  تزریق میگردند.معمولاً به سه بار تزریق نیاز است ولی بندرت بیش از این تعداد انجام میشود. اغلب اثر بخشی چند ماه پس از تزریق سوم شروع شده و بتدریج بیشتر می شود. با توجه به تزریق سلولهای زنده در این روش بر خلاف سایر روشها  اثرات بالینی آن دیرتر ظاهر می شود. احتمال اثر بخشی سلول درمانی در این مورد محدود است. بدین معنیکه قادر نيستند کاملاً چين ها و فرورفتگي ها را از بين ببرند و حداکثر حدود 60 -50 درصد کاهش از عمق اسکارها را مي توان انتظار داشت. بنابر این انجام سلول درمانی الزاماً به معنی درمان قطعی و کامل نیست. بدیهی است انجام این کار در سنین پایینتر  و با عمق کمتراسکارها اثر بخشی بیشتری دارد.

محدودیت سنی برای انجام سلول درمانی وجود ندارد . در صورت جراحی قبلی حداقل باید 6 ماه از آن گذشته باشد. توصیه میگردد که پس از درمان کامل جوش جهت سلول درمانی اقدام گردد.

در مورد برخی بیماران انجام سلول درمانی به این روش مقدور نمی باشد. گاهی بدلیل عدم رشد سلول به تعداد کافی و یا سایر اشکالات در سلولهای فرد است. علل دیگری هم وجود دارند که ممکن است روش سلول درمانی در مورد یک نفر را غیر قابل انجام سازد.

تمام اطلاعات مربوط به سلول درمان چین و چروک قابل گنجاندن در اين متن نمي باشند

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 23562171 تماس حاصل نموده  و یا به وب سایت www.rctc.ir مراجعه فرمائید.

19 فروردین 1392
نویسنده : - | بازدید ها : 3057 نفر

آخرین اخبار و مطالب

چند لحظه صبر کنید