پرکننده هامواد پر کننده سالهاي نسبتاً طولاني است که جهت کاهش چين وچروکهاي صورت بکار گرفته مي شوند.

در سالهاي نه چندان دورکلاژن بخصوص انواع حيواني بکرات به اين منظور استفاده ميگرديد. ولي امروزه مواد ديگري که با تکنولوژي ساخت بيولوژيک و بدون استخراج از حيوانات به اين منظور بکار گرفته ميشوند. از مهمترين آنها مي توان از هيالورونيک اسيد نام برد. اين ماده بطور طبيعي يکي از اجزا سازنده لايه هاي مياني پوست است.  اين گروه مواد پر کننده با نامهاي تجاري مختلف و در کشورهاي مختلف ساخته شده اند  که از مشهورترين آنها ميتوان به رستيلين, جوودرم و تئوسيال و... اشاره نمود.

اين مواد در موارد زير کاربرد دارند: کاهش چين و چروک, پر و يا کم عمق کردن فرورفتگي ها،بزرگ کردن لب و گونه ها و اصلاح غير قرينگي هاي صورت و...

اين مواد توسط سرنگهاي مخصوص با و يا بدون بي حسي تزريق مي گردند.

بيشترين کاربرد اين مواد در کاهش عمق چين هاي نيمه پاييني صورت بخصوص خطوط اطراف دهان, خطوط اطراف لب ها و در درجه بعد چين ها و خطوط گونه ها, همچنين خط اخم (بين دو ابرو), خطوط پيشاني و چين هاي اطراف چشم ميباشد.

تزريق اين مواد در بزرگ کردن لب ها و همچنين گونه ها کار برد دارد.

گاهي از تزريق اين مواد براي محل هاي فرو رفته مثل محل اسکار و فرورفتگي جوش و آبله مرغان استفاده ميگردد.

لازم به ذکر است است که اين مواد فلج کننده عضلاني نبوده و نمي توانند از انقباض عضلات مثل اخم کردن و يا حرکات دور چشم و يا دهان جلوگيري نمايد.

مدت اثر بخشي اين نوع تزريق ها حدود ١٢-٦ ماه بوده ولي گاهي مي تواند از اين زمانها کمتر و يا بيشتر باشد.

بايد بخاطر داشت اين مواد قادر نيستند کاملاً چين ها و فرورفتگي ها را از بين ببرند و حداکثر کاهش حدود ٧٠-٦٠%  از عمق آنها را مي توان انتظار داشت.

جهت بزرگ کردن لب ها و گونه ها نيز بايد مد نظر داشت که نبايد خارج از عرف و استانداردهاي موجود از اين تزريق ها توقع داشت. همچنين بخاطر فضاهاي آناتوميک  بخصوص در مورد لب نمي توان الگوي لب را دقيقاً طبق خواسته فرد اجرا نمود.

هر چند عوارض جانبي در مورد اين نوع مواد به ندرت ديده ميشود ولي موارد زير گزارش گرديده اند:

کبودي در محل تزريق که ظرف چند روز برطرف خواهد گرديد.

 واکنش حساسيت به دارو بصورت تورم و قرمزي و يا برجستگي کوچک در محل تزريق که چند هفته تا چند ماه پس از تزريق ايجاد شده و مدت چند ماه ممکن است باقي بماند. اغلب با درمانهاي داروئي ميتوان زمان بهبود را تسريع بخشيد.

 بندرت تغيير رنگ و يا برآمدگي مختصر در محل تزريق بخصوص در مورد خطوط اطراف دهان ممکن است ديده شود که خود بخود مرتفع خواهد شد.

برخی از پر کننده های چین چروک بنام پر کننده ها دائمی نام گرفته اند. جنس آنها از مواد دیگری غیر از هیالورونیک اسید میباشد در سالهای گذشته پر طرفدار بودند ولی بجهت احتمال عوارض بیشتر و همچنین ماندگاری طولانیتر عوارض امروزه کمتر بکار گرفته میشوند.

23 اردیبهشت 1393
نویسنده : - | بازدید ها : 3045 نفر

آخرین اخبار و مطالب

چند لحظه صبر کنید