ترک پوستاستریا یا همان ترکهای پوست از شایعترین بیماریهای پوستی است و کمتر کسی است است که حداقل مقادیر کمی از آنرا در بدن خود نداشته باشد. این ضایعات بصورت خطوط بنفش؛قرمز؛ صورتی و رنگ پوست بطول چند سانتیمتر تا دهها سانتیمتر و بعرض چند میلیمتر تا چند سانتیمتر در نواحی مختلف بدن دیده میشود. شایعترین محلها شکم؛ روی سینه؛ رانها؛ بازوها, باسن و پشت میباشد. نواحی در گیر بر اساس علت ایجاد و شرایط ژنتیکی فرد متفاوت خواهد بود. هرر چه از زمان پیدایش استریا بگذرد رنگ ضایعات به پوست اطراف نزدیک تر میشود.

از شایعترین علل پیدایش این عارضه افزایش حجم سریع اعضا قرار گرفته زیر پوست هستند. بعنوان نمونه خیلی شایع ترکهای پوستی پس از بارداری هستند بدلیل افزایش حجم سریع شکم بخصوص در اواخر بارداری استریا نواحی شکم تقریبا اجتناب ناپذیر است.

در نوجوانان در دوران بلوغ؛ در افرادی که در رشته بدن سازی با افزایش حجم سریع عضلانی کار میکنند و در افرادی با سرعت زیاد افزایش وزن پیدا میکنند با مکانیزمی مشابه بارداری ممکن است دچا استریا شوند. هر چند محل این ترکها ممکن است متفاوت باشد.

 

 در افرادی که بعللی مجبورند از داروهای کورتون موضعی قوی و یا خوراکی با مقادیر بالا استفاده کنند نیز امکان  پیدایش استریا وجود دارد. بدیهی است در مصرف کورتون موضعی معمولا محل پیدایش در اطراف محل مصرف دیده میشود.

بهترین راه درمان پیشگیری است. بعنوان نمونه در بارداری میزان کنترل شده ای از افزایش وزن با نظر متخصص زنان بهمراه استفاده از چرب کننده های پوست که در بارداری منع مصرف ندارند ممکن است کمک کننده باشد.

برخی از ترکیبات موضعی با اثرات نسبی برای درمان بکار گرفته شده اند. لیزر اثر چندان جدی ندارد . سلول درمانی هم در این مورد در بخش تحقیقاتی دنبال میشود.

برخی از پزشکان از جراحی در موارد شدید استفاده میکنند.

 

31 مرداد 1393
نویسنده : - | بازدید ها : 2896 نفر

آخرین اخبار و مطالب

چند لحظه صبر کنید