پسوریازیسپسوریازیس(Psoriasis)  یک بیماری با علت ژنتیکی است که معمولاً بصورت نواحی قرمز پوسته دار سر ،آرنج ،زانو ، باسن ،پست سر و گوش و داخل گوش دیده میشود و لی هر ناحیه از بدن را میتواند درگیر کند . بیماری معمولاً در بزرگسالی بروز میکند و بندرت همراه تغییرات ناخنها و یا در مفاصل می تواند باشد .درمان قطعی برای بیماری وجود ندارد ولی گروه عمده ای از بیماران متوانند تحت کنترل باشند بدین معنی که با حداقل میزان دارو تحت کنترل می باشند.پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی و بسیار شایع است که حدود یک درصد جوامع به این بیماری مبتلا میباشند. در برخی سنین شایعتر است ولی میتواند در هر سنی دیده شود. بیماری بصورت ضایعات صورتی تا قرمز رنگ بهمراه پوسته ریزی که در هر نقطه از بدن بخصوص در نواحی سر؛ گوش؛ قفسه سینه؛ آرنج؛ باسن؛ زانو؛ مچ پا دیده شود. ولی هیچ نقطه ای از بدن حتی زبان و ناخن ها هم در امان نیستند.

در گیری موی سر در این بیماری همراه ریزش مو نیست.

در گیری مفصلی در مفاصل انگشتان دست تا ستون مهره ها ممکن است دیده شود که در حوزه بیماریهای روماتیسمی و توسط متخصصین روماتولوژی درمان میگردد.

ولی درگیری ناخن میتواند باعث از بین رفتن ناخن شود.

بیماری غالبا بهمراه آسیب جدی برای فرد نیست و معمولا بزرگترین مشکل شکل ظاهری بیماری است که فرد را با محدودت اجتماعی روبرو میکند. در موارد گسترده که بیش از 90 درصد سطح بدن در گیر است اورژانس پزشکی محسوب شده و باید سریعا تحت بررسی و درمان قرار گیرد.

 

درمان در موارد خفیف شامل داروهای موضعی اغلب بهمراه کورتون با در صد کم بوده و در موارد شدیدتر و یا مقاوم بدرمان از داروهای تنظیم کننده سیستم ایمنی و یا نور درمانی استفاده میشود. بیماری قابل درمان نیست ولی غالبا قابل کنترل است. ندرتا گزارش شده است که بیماری خاموش شده و بهمراه عود نبوده است.

27 مرداد 1393
نویسنده : - | بازدید ها : 3450 نفر

آخرین اخبار و مطالب

چند لحظه صبر کنید