ابداع پوست قابل انعطافی که حس لامسه دارد


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، این پوست که توسط مهندسان دانشگاه واشنگتن و یو.سی.ال.ای در آمریکا ابداع شده است می تواند بر هر بخش از بدن یک روبات یا یک پروتز کشیده شود تا اطلاعات دقیقی را در مورد نیروهای برشی و ارتعاشی که برای انجام کارهای مختلف حیاتی است، انتقال دهد.

با پیچاندن این پوست حسگر به دور یک انگشت یا هر بخش دیگر یک ربات یا دستگاه پروتزی می توان به آنها حس لامسه داد.این پوست اطلاعات لمسی را با دقت و حساسیت مشابه پوست انسان اندازه می گیرد و می تواند به اندازه زیادی توانایی روبات ها را برای انجام هر کاری از رویه های پیچیده جراحی و صنعتی گرفته تا تمیز کردن آشپزخانه تقویت کند.
به گفته محققان با تقلید از فیزیولوژی انسانی در یک پوست الکترونیک انعطاف پذیر، آنها به یک سطح حساسیت و دقت رسیدند که با دست های انسان سازگار است. 
آنها این موفقیت را یک پیشرفت مهم عنوان کردند و گفتند حس لامسه برای کاربردهای پروتزی و روباتیک بسیار مهم است که در نهایت توانسته اند این حس را برای ربات ها و پروتزها ایجاد کنند. مشروح ابداع این پوست در مقاله ای در مجله Sensors and Actuators A: Physical منتشر شده است.

1 آبان 1396
نویسنده : کد خبر: 82700550 ایرنا | بازدید ها : 2953 نفر

آخرین اخبار و مطالب

چند لحظه صبر کنید