واکسیناسیون حدود 30 میلیون ایرانی علیه هپاتیت B


سید موید علویان روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگارعلمی ایرنا با اشاره به اینکه امسال برنامه کشوری تلقیح واکسن به اهدا کنندگان مستمر خون اجرایی می شود، گفت: جوانانی که بیش از 2 بار در سال خون اهدا می کنند، تحت واکسیناسیون هپاتیت B قرار می گیرند.
رییس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد:این برنامه کشوری کمک می کند تا گامی اساسی تر در کنترل بیماری هپاتیت B در جامعه برداشته شود.
علویان اظهار کرد: این موضوع 2 ماه قبل مورد موافقت وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون قرار گرفت و امیدواریم به زودی در سراسر کشور عملیاتی شود.


وی ادامه داد که ما سعی می کنیم پروتکل ها ، پیشنهادها و برنامه های مناسب را به منظور کاهش این بیماری در کشور مورد بررسی کارشناسانه قرار داده و نتایج آن را برای عملیاتی شدن به مسئولان اعلام کنیم.
رییس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد:هرچند بااجرای طرح واکسیناسیون درکشور، شیوع این بیماری کاهش یافته و در بیشتر نقاط کشور به کمتر از 2درصد رسیده اما باید به این موضوع توجه جدی تری شود تا شاهد کاهش بیشتر این بیماری باشیم.
وی اظهار کرد: در سال های گذشته شیوع هپاتیت B درایران بالای 5 درصد بود اما در حال حاضر به غیر از استان های سیستان و بلوچستان و گلستان در سایر استان به حدود 2 درصد رسیده است.
هپاتیت ب (Hepatitis B) یک عفونت حاد و جدی کبدی است، که توسط ویروس هپاتیت B بوجود می آید. در بعضی از افراد هپاتیت B مزمن شده و باعث مشکلات کبدی، سرطان کبد و یا سیروز کبدی می شود. 
اکثر افراد مبتلا به هپاتیت B بعد از طی مراحل درمان، کاملا بهبود پیدا می کنند. نوزادان و کودکان بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به نوع مزمن هپاتیت B می باشند. 
علایم و نشانه های هپاتیت B معمولا 3 ماه بعد از آلوده شدن ظاهر می شوند و می توانند طیف گسترده ای از علایم را شامل شود، علایم هپاتیت B می تواند شامل درد شکم، ادرار تیره، تب، درد مفاصل و ماهیچه ها، کاهش و یا از دست دادن اشتها، حالت تهوع و استفراغ، خستگی و ضعف، زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها و جوش های پوستی است.

31 مرداد 1395
نویسنده : کد خبر: 82196229 ایرنا | بازدید ها : 2405 نفر

آخرین اخبار و مطالب

چند لحظه صبر کنید